حضرت علی بن موسی الرضا (ع) بنیانگذار مکاتب دینی ایران

 

رونمایی از دو کتاب «آرایه‌های عقل و عشق» و «فاطمه(س) مادر تمام خوبی‌ها» اثر علی‌اصغر موسوی
رونمایی از دو کتاب «آرایه‌های عقل و عشق» و «فاطمه(س) مادر تمام خوبی‌ها» اثر علی‌اصغر موسوی
کتاب های «آرایه‌های عقل و عشق» و «فاطمه(س) مادر تمام خوبی‌ها» اثر علی‌اصغر موسوی به تازگی در هشتمین همایش شعر انتظار استان مرکزی رونمایی شد.
   
   
کتاب های «آرایه‌های عقل و عشق» و «فاطمه(س) مادر تمام خوبی‌ها» اثر علی‌اصغر موسوی به تازگی در هشتمین همایش شعر انتظار استان مرکزی رونمایی شد. «آرایه‌های عقل و عشق»، نخستین مجموعه شعر استاد سید علی اصغر موسوی، نظریه پرداز مکتب شعر دینی ایران است که دو فصل دارد: فصل اول، آیینه‌های حقیقت (۸۲ قطعه شعر دینی – آیینی، در رابطه با مدایح اهل بیت(ع)) و فصل دوم: آژنگ‌های طریقت (۲۸ قطعه شعر ترکیبی از غزل‌های عارفانه و عاشقانه).
این اثر منظوم براساس مولفه‌های نظریۀ مکتب شعر دینی در ایران سروده شده است. نظریه مکتب شعر دینی در ایران، از جمله نظریه‌های سرایندۀ اثر است که در پی معرفی و دکترین شعر دینی و مبانی اعتقادی آن در هنر دینی است.
این مجموعه شعر، چکیدۀ سه دهه فعالیت‌های ادبی ـ هنری شاعر، نویسنده و پژوهشگر ادبیات دینی است که نخستین دفتر از مجموعه شعرهای سراینده بوده و دیگر دفترهای شعر از این شاعر در حال تدوین است.کتاب «فاطمه(س) مادر تمام خوبی‌ها» نیز نگرشی تازه به زندگی حضرت فاطمه(س)،  «الگوی بی‌بدیل» زن مسلمان دارد تا بانوان امروز به شکل بهتری بتوانند از زندگی و رفتارهای فردی و اجتماعی ایشان الگوبرداری کنند. از بخش‌های مهم این کتاب، تبیین موضوع ولایت با بهره‌گیری از خطبۀ مشهور و برخورد سیاسی ایشان با سلطه‌گران وقت است. با توجه به اینکه حضرت فاطمه(س) و امام علی(ع)، نخستین زوج نمونۀ اسلام، در شمار نخستین نسل اسلام و مکتب‌آموختۀ قرآن و نبی اکرم(ص) هستند ـ جدای از بحث قدسی‌بودن منزلت آنها ـ سبک زندگی، نحوه اجرای فقه، عقاید و احکام اسلامی در زندگی فردی و اجتماعی‌ ایشان از اهمیت بسزایی برخوردار است. در این کتاب با بررسی موضوعات مطرح شده، نحوۀ زندگی حضرت زهرا(س)، الگوی بی‌بدیل و مادر تمام خوبی‌ها به نسل کنونی معرفی شده است. 

سید علی‌اصغر موسوی شاعر، متولد ۱۳۴۵ در روستای چهارحد (خرقان استان مرکزی) است.
موسوی از جمله شاعران انقلاب اسلامی و از اعضا و مؤسسین انجمن‌های ادبی و قلم استان‌های قم و مرکزی است.

وی در طول «سه دهه» فعالیت مستمر در‌ زمینۀ ادبیات آئینی، تالیفات و کتب مختلفی در این زمینه داشته است. کتاب های آرایه‌های اخلاقی در متون دینی و ادب پارسی(مرکز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما، ۱۳۸۷)، از نیایش تا ملکوت (مرکز پژوهش‌های ‌اسلامی صدا و سیما،۱۳۸۸)، حج حقیقت جاودانه (مرکز پژوهش‌های ‌اسلامی صدا و سیما،۱۳۹۱)، فاطمه(س) الگوی بی‌بدیل (مرکز پژوهش‌های اسلامی رسانه، ۱۳۹۳)، آرایه‌های عقل و عشق(هاوژین، ۱۳۹۴)، فاطمه(س) مادر تمام خوبی‌ها(هاوژین، ۱۳۹۴) از آثار این شاعر و پژوهشگر آئینی است.

وی همچنین مقالاتی در همین حوزه منتشر کرده است که نظریه مکتب شعر دینی در ایران، نظریه رعایت شأن ممدوح در هنر دینی، نقش تعقل و تخیل در هنر دینی، نقد نظری مهدویت در سبک خراسانی، مهدویت در سبک عراقی، غدیر در حدیقه سنایی غزنوی، جایگاه روزه در شعر و ادب فارسی، تحلیل مثنوی جام مرتضوی (بیدل دهلوی)، عرفان معیار در معرفت‌شناسی شیعی، مقولۀ بعثت در شعر معاصر (شکوه بشارت) از جمله ی این تالیفات است.
منبع: بنیاد دعبل
[ شنبه ٢۳ خرداد ،۱۳٩٤ ] [ ٥:٥۱ ‎ق.ظ ] [ مدیریت وبگاه های استادسیدعلی اصغرموسوی ] [ نظرات () ]

 

«فاطمه مادر تمام خوبی ها» کتاب شد
خبرگزاری شبستان:کتاب «فاطمه مادرتمام خوبی ها» اثر سید علی اصغر موسوی توسط انتشارات «ها و ژین»روانه کتابفروشی ها شد.
 

 

 

به گزارش خبرنگار کتاب شبستان ، در مقدمه این اثر آمده است:«حضرت فاطمه(س) یگانه دختر پیامبر اعظم(ص) و حضرت خدیجه(س)، در سال پنجم بعثت در شهر مکه به دنیا آمد. ایشان ـ با توجه به کوتاهی عمر ـ در زندگی شخصی و اجتماعی چنان درخشان زیست که در طول صدها سال و با وجود هزاران کتاب، هنوز هم نمی‌توان منزلت و شکوه مادر تمام خوبی‌ها را به طور کامل نگاشت.

 این اثر نگرشی تازه به زندگی حضرت فاطمه(س)، «مادر تمام خوبی‌ها» و «الگوی بی‌بدیل» زن مسلمان دارد تا بانوان امروز به شکل بهتری بتوانند از زندگی و رفتارهای فردی و اجتماعی ایشان الگوبرداری کنند.

 یکی از بخش‌های مهم این کتاب، تبیین موضوع ولایت با بهره‌گیری از خطبۀ مشهور و برخورد سیاسی ایشان با سلطه‌گران وقت است. با توجه به اینکه حضرت فاطمه(س) و امام علی(ع)، نخستین زوج نمونۀ اسلام، در شمار نخستین نسل اسلام و مکتب‌آموختۀ قرآن و نبی اکرم(ص) هستند ـ جدای از بحث قدسی‌بودن منزلت آنها ـ سبک زندگی، نحوه اجرای فقه، عقاید و احکام اسلامی در زندگی فردی و اجتماعی‌ ایشان از اهمیت بسزایی برخوردار است.»

در بخشی از این کتاب می خوانیم:« وقتی از الگویی در رابطه با همسرداری و خانه‌داری نوشته می‌شود، ذهن مخاطب شاید به دنبال یک بعد از شخصیت آن الگو باشد؛ اما در مورد آیین همسرداری و خانه‌داری حضرت فاطمه (س)موضوع فرق می‌کند و ابعاد مختلف شخصیت فردی و اجتماعی ایشان فراتر از حدس و گمان‌های معمول برای انسان‌های معمولی است. از بدو ازدواج حضرت زهرا(س) با حضرت علی(ع) نوع روابط خانوداگی و شرایط آسان ازدواج؛ اهمیت دادن به موضوع اعتقاد به جای ثروت و حکومت؛ شروع یک زندگی با ساده زیستی؛ داشتن توکل و توسل به جای حرص و آز و تکاپو برای بهتر زندگی کردن و رفاه، خود از یک خانوادۀ آرمانی برای تمام تاریخ بشریت حکایت می‌کند.

زوج (زن و شوهر) فوق العاده‌ای که در زندگی با همدیگر، با نزدیکان و خویشاوندان، با همسایگان و دیگر افراد جامعه، با مستمندان و اهل ادیان دیگر، به مدارا و مروت رفتار می‌کردند.

ازدواج: در کمال سادگی؛ مهریه: در کمال تعادل و انصاف؛ جهیزیه: در کمال استغنا و کفاف زندگی؛ انتظارات: در کمال شئون شرعی و عرفی!

چنین خانواده‌ا‌ی باید هم در کل تاریخ نمونه باشد. تمام خیرات جهان در یک خانواده خلاصه شود: همسایه‌ها از ایشان خیر ببینند، نه شر و آزار و اذیت؛ نزدیکان از آن مهر و انصاف ببینند و بس؛ مستمندان و نیازمندان از آنان سخاوت ببینند و کرامت؛ نه خدمتکاران از آنان ناراضی باشند نه همسایه؛ نه قدرتشان به کسی تحمیل شود نه ثروتشان؛ نه کسی را تحقیر کنند و نه در سرنوشت کسی تقصیر کنند؛ تدبیرشان الهی باشد و تقدیرشان مقدس؛ جز به نکویی با کسی سخن نگویند و جز به نیکی با کسی رفتار نکنند!

 شوهر، فرماندۀ قوای جنگی باشد و همسر، دخت فرمانروای ملک؛ شوهری که امید مجاهدان مکه است و همسری که خاتون زنان مدینه؛ اما نه به کسی ستم کنند و نه از کسی بیگاری بکشند! سخت‌ترین زندگی را تجربه نمایند تا به کمال مقام قرب برسند. بدترین و تلخ‌ترین ستم‌ها را برای احقاق حق ببینند و برای رضای «حق تعالی» خم به ابرو نیاورند. بهترین امکانات حکومتی و دولتی در اختیارشان باشد و آنان برای همراهی مستضعفان امت و پرهیز از دنیاپرستی و تجمل با مشقت زندگی کنند»

 این اثر در شمارگان یک هزار نسخه راهی بازار نشر شده است .

 پایان پیام/

منبع: خبرگزاری شبستان

[ شنبه ٢۳ خرداد ،۱۳٩٤ ] [ ٥:٢٥ ‎ق.ظ ] [ مدیریت وبگاه های استادسیدعلی اصغرموسوی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

.Persian Iraniani muslem_ shia _ poet & Researcher of Religious Literature seyed.Ali Asghar.Mousavi استادسید علی اصغر موسوی متولد 2/3/1345 در خرقان ساوه. شاعر نویسنده و پژوهشگر ادبیات دینی بانزدیک به سه دهه فعالیت ادبی دارای تالیفات متعدد و مقالات ادبی در زمینه شعر و ادب شیعی. ایشان از شاعران بلند آوازه شهر مقدس قم و از اساتید شعر دینی به شمار می آیند. همچنین نظریه پرداز مکتب شعر دینی و منتقد آثار ادبی شیعی بخصوص شیعه امامیه. انجمن پژوهشگران ادبیات دینی گهگاه در منزل ایشان در شهر قم برگزار می شود و اهالی محدود انجمن که اغلب از اساتید دانشگاه و دانشجویان ادبیات فارسی هستند ازپژوهش ها .نقدها. و نظریات ایشان در زمینه مکتب شعر دینی و ادبیات شیعی استفاده می کنند. ایشان شخصی مستقل در عقیده و مرام هستند؛ عضو یاحقوق بگیرجایی نبوده و تعلق خاطری به هیچ انجمن دولتی ، گروه یا سازمان و نهاد نداشته و ندارند. تالیفات: 1- آرایه های اخلاقی در متون دینی و ادب پارسی - دفتر عقل قم- مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما -1387 2- ازنیایش تا ملکوت - ترجه دعا های اوقات - مرکز پژوهش اسلامی صدا و سیما 1388 3 - حج حقیقت جاودانه - مرکز پژوهش صدا و سیما 1391 4 - حضرت فاطمه الگوی بی بدیل - در دست تگردآوری 5- کلیات آثار شعری به نام الفبای تنهایی 700 صفحه بلاتکلیف در معاونت فرهنگی وزارت ....به دلیل عدم توافق صاحب اثربرای چاپ. و بی شمار متون نثر و مقالات و نقدهای ادبی با گرایش دینی که سرگردان و به نام دیگران در فضای وب است ..... ------------------------------- تلفن تماس: 09192946764
لینک دوستان
پيوندهای روزانه
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
<
امکانات وب